Fotbal - zábava davů

Něco málo o cenách

Dnes již není představitelné, aby dobrý hráč přestoupil do některého ze špičkových zahraničních mužstev za cenu nižší než 2-3 miliony švýcarských marek. Málokdo ovšem ví, kdy se začalo takto legálně kšeftovat s lidským masem.

Není přestup jako přestup

První velký přestup v dějinách fotbalu se přirozeně zrodil v Anglii. Roku 1896 birminghamská Aston Villa nabídla za hráče jménem Crabtree klubu FC Burnley 350 liber. Tato suma vyvolala zděšení mezi funkcionáři, ale na to se brzy zapomnělo. Roku 1905 koupil Middlesbrough Alfa Commona ze Sunderlandu už za 1 000 liber. I když Anglická fotbalová unie reagovala na první „velký“ přestup stanovením maximální sumy 350 liber za hráče, tento limit nikdo nedodržoval. Kolotoč s přestupy za vysoké odstupné se roztočil. Po půl roce asociace kapitulovala a nařízení o přestupovém stropu zrušila. Nepřipadá vám to z dnešního pohledu, kdy se za hráče platí snad již ve stovkách milionů, docela komické?

Někdy v roce 1995 se začala velká kariéra fotbalového dlouhána Jana Kollera. S fotbalem nezačínal nikde jinde než ve vesnici s názvem pro Čechy typickým pro zapomenuté vesnice - Smetanova Lhota. Měl již 20 let, když byl již v divizním Písku, a odejel služebně do Prahy kvůli likvidaci starých bankovek. Po tu dobu měl trénovat v béčku pražské Sparty. Tam si ho našel tehdejší trenér sparťanského áčka. V něm se dočkal nejrůznějších ústrků a nakonec byl prodán spolu s dalšími hráči do belgického Lokerenu - za 400 000 švýcarských marek. Tam však vyrostl ve fotbalistu evropského formátu, stal střelcem roku jak v klubu, tak i v české reprezentaci za rok 1999 a v létě byl prodán do Andrlechtu Brusel - jednoho z nejslavnějších belgických klubů - za 6 milionů švýcarských marek. Tam pokračoval ve svých brankových hodech a nakonec přešel do německého Dortmundu za 23 mil. německých marek.