Fotbal - zábava davů

Něco málo o klubech

Každý sotva odrostlý človíček již ví, že hráči se sdružují v partách i větších partách, ale závodně že se dá fotbal hrát jedině v klubech. Zakládání klubů se v některých dobách šířilo jak chřipka při epidemii. Podle toho také často vypadala jejich úroveň. Jak to třeba vypadalo, to si přečtěte v následujícím odstavci…

Když má smůlu celý klub

Osobitým fotbalovým rekordmanem je fotbalový klub, který si založili roku 1969 nadšenci v malé anglické obci Hallington. Sehrál 60 zápasů, nezvítězil ani jednou, přičemž nepříjemně vysoké bylo i skóre - 24:603. Na konci druhé sezóny padlo definitivní rozhodnutí: fotbalový klub se ruší a namísto něj se zakládá klub pozemního hokeje.

Jen o něco lepší bilanci mělo třetitřídní italské fotbalové mužstvo AC Piosasco, které prohrálo v jedné sezóně všech 22 mistrovských střetnutí, některé se skóre 0:15. Do análů se však dostalo pro jinou příčinu. Tři střetnutí prohrálo kontumačně, protože omylem přicestovalo na zápasy - do jiných měst.

Mezi nejkurióznější kluby ve fotbalové historii patřil anglický FC Corinthian, založený na začátku tohoto století. Jeho členy mohli být jenom odchovanci Cambridgeské nebo Oxfordské univerzity, přičemž celkový počet členů nesměl přesáhnout číslo 50. Kandidáti na uvolněná místa se pravidelně volili.

Originální klub měli i v Paříži. Založili ho před necelými dvaceti lety a jmenoval se Odpočívej v pokoji: Jeho hráči byli zaměstnanci městských pohřebních ústavů. Na hřišti však neodpočívali, protože roku 1970 z 30 střetnutí vyhráli 27. Možná se jich soupeři báli…

Člověk se někdy diví, jak je možné, že může ta a ta země, ta a ta vesnice vyhrávat, když má obyvatel jako šafránu. Vysvětlení může být velice jednoduché.

Kde je nejvíc fotbalistů?

Znak Fotbalového svazu z NizozemíŽe nejvíce fotbalistů v Evropě má NSR, s tím nebudeme polemizovat asi nikdo. Originální prvenství však patří též zemi tulipánů, větrných mlýnů a mořských hrází. Roku 1976 mělo Holandsko téměř 13 a půl milionu obyvatel, ale v 6700 klubů Holandského královského fotbalového svazu bylo zaevidovaných až 930 000 fotbalistů, Nizozemí - Edgar Davids tedy v tom čase každý desátý evropský fotbalista byl Holanďan a na kilometr čtverečný tam připadaly dvě fotbalová mužstva. O osm let později - roku 1984 - sestavil na základě údajů ze svazů zajímavou tabulku maďarský fotbalový odborník Sándor Barcs. Vysvitlo z něj, že Holandsko se 14 miliony obyvatel eviduje 770 864 aktivně hrajících fotbalistů, což mu zabezpečuje první místo v Evropě, druhé v pořadí je Norsko, třetí Dánsko a na čtvrtém místě se překvapivě ocitlo Lichtenštejnsko (986 fotbalistů na 27 000 obyvatel). Další pořadí: 5. NSR (i když má téměř dva miliony registrovaných fotbalistů), 6. Švédsko, 7. NDR, 8. Lucembursko, 9. Belgie, 10. Francie. Československo se ocitlo na 18. místě.