Fotbal - zábava davů

Něco málo o sázkách

Marie TerezieLudvík XVI.Sázení je mladší než lidstvo jen o pár dní. Penězi získanými z hry osudí si vylepšoval platební bilanci už francouzský král Ludvík XIV. Stejně tak Marie Terezie. Tipování fotbalových výsledků začalo koncem minulého století ve Skotsku a odtud se rozšířilo i do Anglie. My si však nedáváme za úkol podrobně popisovat vývoj tohoto „sportu pro každého“, ale jen těch jeho nejzajímavějších výsledků.

Jak si namastit kapsu…

Nejvyšší suma, jakou kdy vyhrál jednotlivec, je 401 792 liber. Jejím šťastným majitelem se stal roku 1971 Bert Crocker z vesnice Tiny v jihozápadní Anglii. Sedmapadesátiletý řidič do té doby neviděl jediný fotbalový zápas.

V roce 1984 policejní strážmistr Ignacio Monteolo doprovázel auto s vězni. Z dlouhé chvíle jim dal vyplňovat tikety. Vězni si z něj udělali dobrý den a nadiktovali mu ty nejnepravděpodobnější výsledky. Jejich zlomyslnost mu přinesla výhru 300 milionů peset.

Výherci prvních cen při tipování fotbalových výsledků jsou většinou dětmi paní Fortuny. Není přesný recept na výhru. Jedině jestliže by jí byla metoda pana Svenssona ze Stockholmu, díky níž při tipování utkání švédské fotbalové ligy vyhrál půl milionu korun. Je trochu poetická. Především je potřeba si sednout do kavárny a trošku si vypít. Mezitím připravíme tiket a pero a objednáme další osvěžující nápoj. Potom začneme vyplňovat tiket. Pokud kolem nás projde žena, napíšeme jedničku, pokud chlap, zaznačíme dvojku a jestliže dítě, do tiketu napíšeme nulu. Anebo také jinak. Hlavní je přesvědčení, že zvolený způsob přinese výhru…

Tipování anebo sázení však nemusí přinést vždy jen štěstí. Tragický případ se odehrál v roce 1973 v indonéském městě Medan na Sumatře. Jistý úředník vyhrál spolu s manželkou první cenu. A protože bydleli v chatrné dřevěné chatrči na periférii, rozhodli se rázně skoncovat se symbolem vlastní bídy. Chatrč podpálili. Až potom si vzpomněli, že v chatrči zůstal i tiket. Oba zoufalci spáchali sebevraždu.