Fotbal - zábava davů

Něco málo o zápasech

Mnohdy se střetnutí nedohraje vlivem lidského faktoru. Stát se to může z různých příčin. Někdy se však na příčinu může ukázat a přitom zvolat:

Von za to může!

Olympijský stadion v MnichověV roce 1980 se v novinách objevilo více zajímavých zpráv o přerušených nebo odložených zápasech. Například v NSR se muselo odložit mnichovské derby Bayern - TSV 1860 pro - jak se oznamovalo na plakátech - „lavinové nebezpečí“. Střetnutí se mělo hrát na Olympijském stadionu, z jeho střechy nad tribunami však hrozivě trčel hrubý, klouzající sněhový příkrov.

Pokud jde o důvody přerušení fotbalových střetnutí, v Anglii budou dlouho vzpomínat na 13. září 1980. V ten den se totiž vážně zranili tři rozhodčí a v jednom případě způsobil na hřišti paniku policista. Prvním postiženým byl Fric Head, který vedl druhodivizní střetnutí Swansea City - Notts County. Při zápase se srazil s útočníkem hostí Ianem Znak Prestonu North End McCullockem tak nešťastně, že si zlomil nohu. Druhým smolařem v černém byl Geoff Bray, který si v druhodivizním střetnutí FC Watford -  Preston North End podvrtnul kotník. V zápase třetí divize Carlisle United - Gillingham se rozhodčí Terry Morris srazil s útočníkem Philem Bannonem tak nešťastně, že ho z bezvědomí probral jenom lékař. Přesto po ošetření pokračoval ve vedení zápasu.

Znak FC Colchester UnitedJiný charakter mělo v ten nešťastný den přerušení střetnutí ve třetí divizi Colchester - Millwall. Na hřiště vběhl policista v uniformě a ostře napomenul obránce hostí Mela Blytha. Důvodem k zakročení strážce pořádku nebyly fotbalistovy zákroky, ale gesta. Jimi provokoval domácí diváky.

Už v osmé minutě bylo roku 1984 odpískané střetnutí 24. kola I. SNL Matador Bratislava - Chemlon Humenné. Fotbalisti Chemlonu přišli na střetnutí bez registračních průkazů a jenom sedm hráčů mělo u sebe nějaký jiný doklad s fotografií, aby se mohla ověřit jejich totožnost. Přirozeně, za chvíli - brankami v první, druhé a sedmé minutě - prohrávali 0:3 a vypadalo to na debakl. V osmé minutě však odstoupil ze hry humenský Gajdoš a rozhodčí podle pravidel zápas ukončil. Střetnutí mělo epilog za zeleným stolem sportovně-technické komise VFZ SÚV ČSZTV. V souladu s regulemi se skončilo kontumačním vítězstvím Matadoru. Je to přímo neuvěřitelné, ale podobná situace se zopakovalo v posledním podzimním kole toho stejného roku a v té stejné soutěži hned ve dvou zápasech. V Prievidzi Proti Baníku nastoupila Plastika Nitra jen se sedmi hráči a nemocným brankářem Palúchem, v Povážské Bystrici mohlo prokázat svoji totožnost přesně jedenáct hráčů Vagónky Poprad.

V některých chvílích se musí zápas přerušit i z důvodů počasí, je celkem hloupost kupříkladu hrát fotbal v rybníce nebo na stadionu ledního hokeje s bruslemi na nohou.

Počasí je sviňa…

Prvenství v počtu odložených zápasů patří dvěma mužstvům ze severu Skotska. Mužstva Iverness Thistle a Falkirk roku 1979 nastoupily na hřiště 30krát, než směly odehrát zápas skotského poháru. Důvodem byl kluzký led, který pokrýval celé hřiště. Rozhodčí vždy vyšel na hrací plochu a když spadl, rezolutně prohlásil: „Dnes se tu fotbal hrát nebude!“ Nakonec se fotbal hrál - a bez úrazu. Falkirk zvítězil 4:0.

Stadion Slovanu Bratislava Tehelné PoleDůležité střetnutí o postup na ME 1976 ČSSR - Anglie, hrané v Bratislavě 29. října 1975, přerušila mlha, jaká bývá snad jen jednou za padesát let. Postranní rozhodčí se pohybovali podél čáry 2-3 metry uvnitř hřiště, aby něco viděli a Angličané nám dali dokonce gól, ale Michelotti z Itálie ho pro ofsajd neuznal. Když už nedohlédnul na své kolegy na čarách, přerušil zápas na 15 minut a potom přibila dalších 10 minut čekání. Nato se rozhodlo, že se střetnutí sehraje až druhý den. Tento zápas jsme vyhráli 2:1 Byl to první krok k získání titulu ME. Kuriozitou tohoto duelu bylo vyloučení brankáře Vencela v 60. minutě, i když seděl jen na lavičce. Po přerušení hry za tvrdý zákrok na obránce Gögha vběhl na hřiště a v zápalu hněvu vyslovil i urážlivé slovo na adresu rozhodčího.

Na fotbale se však může stát cokoli. A nejsou na vině jenom lidé nebo počasí Nejzajímavější historky z fotbalových zápasů se týkají setkání se zvířaty. Větší poprask by snad dokázalo vyvolat na hřišti už jen přestání mimozemské civilizace.

Zvíře - přítel člověka?

Roku 1976 v malé osadě v Keni přerušila fotbalové střetnutí nečekaná návštěva z pralesa - lev. Hráči se bleskurychle rozutekli do úkrytů a na hřiště se již nevrátili, i když odehráli jenom dvě minuty. O něco lépe pochodili fotbalisti v malé jugoslávské obci v roce 1977. Vysoko vykopnutý míč totiž zachytil do spárů orel a odnesl ji více než kilometr za vesnici. Když ho našli, v zápase se pokračovalo.

Zajímavý případ přerušení - a vlastně také předčasného ukončení - zápasu zaevidovali fotbaloví historici roku 1980 v malé vesničce na ostrově Bali v Indonésii. Při střetnutí vtrhla na hřiště hromada opic z blízkého pralesa. Když se opice zmocnily kulaté věci, zmizely opět v pralese. Hráčům nikdo nebránil v zápase pokračovat, jenže už nebylo čím, protože náhradní míč neměli.

Rok 1979 byl Mezinárodním rokem dítěte, ale fotbaloví nadšenci v NSR by mohli říct, že to byl zároveň rok psích návštěv na fotbalových střetnutích. Dva druholigové zápasy totiž ovlivnili psi. Nejdříve vběhli na hřiště při zápase Hamburg - Rotweiss Frakfurt nad Mohanem a potom při střetnutí Saarbrücken - Neunkirchen. V prvním případě hryznul pes útočníka hostí, specialistu na pokutové kopy, kterého museli odvézt do nemocnice. Hosté měli dvě minuty před koncem šanci vyrovnat z jedenáctky, ale když byl specialista v nemocnici, příležitost nevyužili. Druhý případ se psem byl poněkud odlišný. Saarbrücken už vystřídal dva hráče, když pes na hřišti hryznul hráče Ericha Ungera tak, že ho museli odvézt na vyšetření do nemocnice. Potom dohrával jen s deseti fotbalisty a prohrál. Obě poražené mužstva se cítili poškozené a podaly protest. Měly úspěch. Sportovně-technická komise fotbalového svazu nařídila obě utkání opakovat.

Potom už tu zbývají jen takové věci, které se nehodí ani do jedné kategorie. Posuďte sami:

To nejlepší na konec

Na závěr uvádím skutečně kuriózní a při všech zázracích náhody sotva opakovatelný případ přerušení fotbalového utkání. Zasloužil se o něj brankář Wiliam Foulke z klubu Sheffield Wednesday. Byl to vysoký, statný muž s mohutnou postavou - výška 190 cm, hmotnost 165 kg! Při jistém střetnutí se mu podařilo přemluvit rozhodčího a s jeho souhlasem i kapitány obou mužstev, aby v zápase udělali přestávku, protože je strašidelně hladový. Po patnácti minutách, když se najedl, se pokračovalo ve hře. Foulke působil jako brankář v letech 1874-1916, což je také obdivuhodné, a roku 1897 nastoupil také v drese reprezentačního mužstva proti Walesu.